Solenoid Eyleyiciler ve Valfler

Solenoid eyleyiciler, elektronik olarak kontrol edilerek içindeki hareketli bir pistonun ileri veya geri doğrusal hareket etmesini sağlayan araçlardır.  Uluslararası üreticilerin kataloglarında bazı standartlarda hazır ürünler bulunmaktadır. Fakat solenoid eyleyicilerin en verimli oldukları durumlar kullanılacak sisteme özel tasarlandıklarında ve üretildiklerinde olmaktadır. Firmamızda uzmanı olduğu solenoid eyleyici ve valfleri, sistemler için özel tasarım, test ve üretme kabiliyetine sahiptir.

Solenoid eyleyici, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı kullanılarak modeli yan tarafta gösterilmiştir. Bobin, yalıtımlı bakır telin bir tür plastik malzeme olan bobin tutucusunun etrafına sarılmasıyla oluşturulur. Bobin, elektromanyetik kuvvetin temel kaynağıdır. Piston, elektromanyetik kuvvet etkisiyle hareket eden hareketli parçadır. Kovan bütün parçaları bir arada tutar. Hava boşluğu, pistonun hareket edebileceği mesafeyi belirler.

Solenoid eyleyici ( Solenoid actuator ) çalışma şekli açık ve kapalı pozisyonlarda

Selenoid eyleyicinin tasarım parametreleri ile solenoidin performansına etkileri arasındaki ilişkileri belirlemek gerekir. Bir alt sistemin çıktısı, diğer alt sistemin girdisini oluşturur. Örneğin, elektrik alt sisteminin çıkışı olan akım, manyetik alt sistemin girdisidir. Ayrıca, manyetik alt sistemin bir çıktısı olan manyetik kuvvet, mekanik alt sistemin girdisidir. Selenoid eyleyici sisteminde en başta voltajı, hareketi elde etmek için bir girdi olarak tanımlanması gerekir. Bobine voltaj uygulandığında, bobin direnci ve endüktansına bağlı olarak zamanla değişen bir akım oluşturur. Manyetik alt sistemin girişi akımdır. Manyetik kuvveti üreten akım büyük ölçüde kullanılan malzemenin manyetik özelliklerine ve malzemelerin şekline ve pistonun konumuna bağlıdır. Böylece, solenoid eyleyici için seçilebilecek metallerin çeşitliliği ve manyetik etkinliği artar. Mekanik alt sistem, üç farklı kuvvetin etkisi altındadır, eyleyicinin kapanmasını etkileyen yay kuvveti, eyleyicinin tetiklenen hareketine neden olan manyetik kuvvet ve pistonun diğer dış kuvvetleridir. Hareketin özellikleri bu ilişkilere bağlı olarak değişebilir.

Solenoid eyleyicilerin ve valflerin çalışma prensiplerinin modellenmesi

Endüstride birçok farklı şekilde kullanımı mevcuttur. En çok valf olarak kullanılırlar. Valfler, sıvı veya gaz gibi akışkanların kontrol eden sistem elemanıdır.  Solenoid valfler, genel açma-kapama kontrolü, kalibrasyon ve test düzenekleri, pilot tesis kontrol döngüleri, proses kontrol sistemleri ve çeşitli orijinal ekipman üreticisi uygulamaları dahil olmak üzere çok çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılabilir. Özellikle yakıt enjeksiyonu, egzoz gazı geriçevrimi (EGR), şanzıman kontrolü, hıza duyarlı direksiyon sistemi, hava yastığının açılması vb. otomotiv uygulamalarında kullanılır.

Arabadaki Solenoidler
dipol-teknoloji-beyaz-esya

Dipol Teknoloji özellikle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve buzdolobı için firmalara özel solenoid çözümleri üretmektedir. Beyaz eşya üreticileri için solenoid valflerde maliyet ve enerji verimliliği büyük öneme sahiptir. Yeni nesil endüstriyel üretim metodları ve bir kerede doğru tasarım prensibimiz ile seri üretimde maliyetleri en uygun seviyede tutuyoruz. Ayrıca üretilmiş solenoidlerin çalışması için özel olarak bobin sürme sinyallerini müşteri ile birlikte oluşturabildiği için kullanılan valflerde enerji verimliliği yükselecektir.

İhtiyacınız olan solenoidi sizin için tasarlayalım

Standart kullanıma hazır, katalog ürünleri yerine SİZİN İÇİN, SİZE VE SİSTEMİNİZE ÖZEL solenoid eyleyicileri tasarlıyor ve üretiyoruz. Solenoid eyleyicilerin çalışma süreleri, ihtiyacı olan kuvvetleri ve hareket sürelerini sizler için en ekonomik ve üretilebilir seviyede tasarımlarını gerçekleştirmekteyiz. Aşağıda bu kriterlerimiz detaylandırılmıştır.

Hedeflenen Kuvvet ve Stroke

Solenoid eyleyicinin bileşenlerinin mühendislik tasarımı ile kuvvet ve stroke (yer değiştirme) eğrisini ihtiyaçlarınız doğrultusunda tasarlanmaktadır.

Çevre Koşulları

Sıcaklık, basınç ve tehlikeli ortamlarda çalışabilecek ihtiyacınıza uygun tasarım için malzeme seçiminin yanında tedarik de yapılabilmektedir. Özellikle solenoid valfler için kontrol edilen sıvı veya gazın kimyasal özelliklerine uygun olarak malzeme seçimi yapılmalıdır.

Tepki ve Hareket Süresi

İsterseniz  yavaş isterseniz hızlı olsun, Dipol Teknoloji gerekli tepki süresini elde etmek için tasarımınızın tüm kriterlerini hedef doğrultusunda optimize eder.

Boyutsal Kısıtlar

Boyutu azaltırken, dolayısı ile üretim ve malzeme maliyetinizi azaltacak özel tasarım teknikleri ile sizin için solenoidlerin tasarımı yapılmaktadır.

Güç Tüketimi

Sisteminize özel tasarlanan solenoid bobini, ihtiyacınız olan özellikler için minimum güç tüketimi sağlayacaktır.

Fonksiyonellik

Sürekli açık veya kapalı halde, hızlı aç-kapa veya orantılı olarak isteğiniz gibi tasarımlar yapılabilmektedir.

Solenoid eyleyici ve valf tasarımı konusunda uzman mühendislerimizden destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-POSTA

e-posta dipol teknoloji

info@dipolteknoloji.com

TELEFON

Dipol Teknoloji Telefon

+90 545 377 59 72

+90 534 745 42 10

ADRES

Dipol teknoloji adresi konumu

DİPOL TEKNOLOJİ VE MÜHENDİSLİK LİMİTED ŞİRKETİ

  Nişantepe Mah. Orman sok. Özyeğin Üniversitesi Kampüs Binası No:34-36/1 34794, Çekmeköy/ İstanbul

dipol teknoloji logo

Dipol Teknoloji, ülkemizde ve dünyada elektromanyetik hareket mekanizmalarını(solenoid elyeyici, solenoid valf ve elektrik motoru) ve onların kullanıldığı sistemleri araştırmak, geliştirmek, tasarlamak ve üretmek için hizmet vermektedir.

Telif Hakkı © 2019 – 2020 Dipol Teknoloji. Tüm Hakları Saklıdır.

Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metni